- Ny
FPPR. er en dobbeltsidet masturbator med to åbninger – en vagina i den ene ende og en mund i den anden. Den er gennemsigtig, så du kan se alt hvad der sker indeni, og indersiden er struktureret med både riller og knopper. Sleeven er blød og meget elastisk, og hele legetøjet er passivt uden motor, så du styrer selv tempoet. Med kun 11 cm er det en kompakt pocket pussy, der er nem at tage med – og et oplagt valg hvis du er ny til genren.
De fleste masturbatorer giver dig én åbning. FPPR. giver dig to: en vagina i den ene ende og en mund i den anden, så du kan vende den om efter humør. Den er helt gennemsigtig, så du kan følge med i hvad der sker indeni – noget nogle synes tilføjer en ekstra dimension, andre bare synes er praktisk. Fælles for begge ender er en blød, elastisk sleeve med struktureret inderside.
Inderiden er formet med både riller og knopper, så der er noget at mærke uanset hvilken ende du bruger. Fordi sleeven er meget elastisk, tilpasser den sig frem for at låse dig fast på ét mål – det er en del af grunden til at den fungerer godt for begyndere. Den er passiv, altså helt uden motor, batteri og knapper: du bestemmer selv tempo, tryk og rytme. Og med en længde på bare 11 cm er den lille nok til at kunne ligge diskret i en taske eller skuffe.
FPPR. er tænkt til begyndere, og det er den ærlig omkring: er du på udkig efter noget stort eller en motoriseret oplevelse med vibration eller sug, er det ikke den her. Dens styrke er det enkle og kompakte – to åbninger, ingen elektronik, nem at bruge og nem at pakke væk. Vil du se hele genren, så kig i vores udvalg af pocket pussy og strokere, eller se bredere i vores sexlegetøj til mænd.
Sleeven er fremstillet i blødt TPE/TPE-S, huset i ABS-plast med gummidele. Brug udelukkende vandbaseret glidecreme – silikonebaseret creme nedbryder materialet over tid. Legetøjet er vandtæt, og efter brug tager du sleeven ud af huset og rengør den med vand og legetøjsrens eller en mild antibakteriel sæbe. Lad den tørre helt, før du samler den igen. TPE er blødt og rart mod huden, men mere poøst end silikone, så grundig rengøring efter hver gang er vigtig, og sleeven bør udskiftes med jævne mellemrum. Find flere muligheder i alt vores sexlegetøj til solo og par.
"En god første masturbator, netop fordi den er simpel – ingen knapper, ingen opladning, bare i gang. Prøv begge ender, de føles ikke ens. Og brug rigeligt glidecreme fra start, særligt fordi sleeven er så elastisk; for lidt creme, og den griber bare fat på den forkerte måde. Lille tip: den er gennemsigtig, så den bliver også synligt beskidt – skyl den igennem med det samme, så holder den pænt."
— Dennis Larsen, SadistensToolbox